Taśmy do firan, zasłon

Zbliżające się Święta Wielkanocne odgrywają niezwykle ważną rolę w naszej kulturze i tradycji. Oprócz przygotowań duchowych wielu z nas myśli także o tym, by nasze domy wyglądały w tym czasie jak najpiękniej.  Jak co roku przystępujemy zatem do wiosennych porządków. Zmywamy z okien zimową szarość,  jednocześnie układając w głowach plan, jak sprawić by nowy wystrój okienny rozświetlił efektownie nasze wnętrza. Warto przytoczyć w tym miejscu pewne odmienne od naszych uwarunkowania kulturowe, w których firana nie zawsze była kojarzona jako element dekoracji okna. W XIX wiecznej Holandii stanowiła ona niejako dowód na sprawdzenie wierności żony, gdy mąż opuszczał kraj. Zasłonięte okna, nawet w mieszkaniach parterowych były źle widziane, gdyż zdaniem ludności świadczyły, że mieszkańcy maja coś do ukrycia. Co więcej pod pewną postacią zwyczaj ten przetrwał do czasów obecnych. Myślę jednak, że nikt nie wyobraża sobie, aby takie zwyczaje praktykowane były w Polsce. Dla nas firanka jest elementem dekoracyjnym, ale ma też za zadanie zapewnić prywatność w mieszkaniu oraz ustrzec przed wścibskim okiem przypadkowych osób.

Dobranie odpowiedniej firany, czy zasłony stanowi niekiedy nie lada wyzwanie. Warto pomyśleć jaki efekt chcemy uzyskać w pomieszczeniu, jaką tkaninę dobrać, tak by te dwa czynniki stanowiły integralną całość. To z kolei wiąże się z doborem odpowiedniej taśmy. Taśmę dobieramy przede wszystkim ze względu na sposób marszczenia (rzadsze lub gęstsze). Gęstsze marszczenie wyjdzie nam przy zastosowaniu taś typu: ołówek, smok, czy woda. Rzadsze marszczenie uzyskamy natomiast przy taśmie zakładkowej. Należy jednak pamiętać, że nie każda taśma będzie odpowiednia do każdego rodzaju tkaniny.  Dla tkanin lekkich, zwiewnych poleca się taśmy o marszczeniu 1:2,5 i 1:3 ponieważ tkaniny takie efektowniej prezentują się gdy jest ich więcej. Natomiast do tkanin, które posiadają jakiś wzór, który chcemy pokazać w całości nie chowając go powinniśmy dobierać marszczenia 1:1,5 i 1:2. Co oznaczają te symbole liczbowe? Nic innego, jak tylko ilość materiału, która będzie potrzebna by uzyskać metr firany/zasłony po zmarszczeniu np. karnisz ma 2 metry szerokości, używamy taśmy 1:2, mnożymy 2 metry x 2, co daje nam 4 metry materiału itp.

Równie ważny co wybór marszczenia jest wybór rodzaju taśmy. Na rynku dostępnych jest wiele typów taśm, które różnią się od siebie szerokością i rodzajem wykonania. Do lekkich firanek odpowiednie będą taśmy wąskie i transparentne, które będą niewidoczne. W przypadku grubych i ciężkich firan czy zasłon lepiej zastosować mocne i odpowiednio szerokie taśmy. Najczęściej stosowane taśmy to smok, ołówek zwany również taśmą uniwersalną oraz zakładki. Zarówno smok, jak i ołówek pozwalają na upięcie tkaniny w taki sposób, że w efekcie końcowym możemy ją zmarszczyć mniej lub bardziej regulując przy tym jej szerokość, natomiast taśma zakładkowa nie daje nam takiej możliwości, bowiem tworzy ona po zmarszczeniu fałdki, proporcjonalne do marszczenia zastosowanej taśmy.

Serdecznie zachęcamy Państwa do zapoznania się z filmikiem prezentującym zastosowanie poszczególnych rodzajów taśm: https://www.youtube.com/watch?v=TGH4FDGimBU&feature=youtu.be oraz do zakupów w naszym sklepie internetowym: http://dorolet.com.pl/pl/38-tasmy-do-firan-zaslon-smok-olowek