Jak czyścić lamele – pasy w wertikalach?

 

W wyniku osadzania się kurzu, dymu papierosowego, pary, zanieczyszczeń zewnętrznych itp., zamontowane u Państwa żaluzje pionowe, z biegiem czasu, stracą swoje walory estetyczne.
Aby odświeżyć żaluzje pionowe należy:
– ostrożnie wypiąć lamele z zaczepu, odginając lekko (ok 20° – 30°) dłuższy języczek zaczepu.

• W przypadku lamel tekstylnych – przed wypięciem z zaczepów należy odpiąć dolny łańcuszek i wyjąć obciążniki. Wypięte lamele zwinąć w luźny krążek, umieścić w nylonowej siatce lub bawełnianym, niebarwiącym woreczku i prać poprzez zanurzanie w letniej wodzie z dodatkiem delikatnych środków piorących. Płukać w czystej wodzie w podobny sposób.
UWAGA: Suszyć podpięte do szyny i obciążone obciążnikami.
• W przypadku lamel PCV – wypięte lamele rozłożyć na równej, czystej powierzchni i myć mokrą ściereczką z dodatkiem środków myjących (np. płyn do mycia naczyń). Lamele o chropowatej fakturze można myć miękką szczoteczką. Po umyciu zaleca się przetrzeć lamele szmatką zwilżoną płynem antystatycznym, co zapobiega osadzaniu się kurzu.

– W razie konieczności zdemontowania szyny, należy wypiąć ją z zaczepów sufitowych poprzez odgięcie w górę wystających końców tychże zaczepów. W celu ponownego zamontowania należy wcisnąć szynę w zaczepy sufitowe.

– Umyte lamele wpiąć w zaczepy, wsuwając je między języczki zaczepów energicznym ruchem. Dwa „kliknięcia” przy wpinaniu lamel oznaczają, że zostały wpięte prawidłowo.

Jeśli nie mamy cierpliwości lub ochoty aby samodzielnie prać pasy, niektóre pralnie chemiczne wykonują takie usługi.