Wybieramy karnisze.

Wybór karnisza niejednokrotnie stanowi duże wyzwanie, zarówno dla klienta, jak i dla jego portfela. Ilość wzorów, rodzajów i długości sprawia że nie możemy się często na nic zdecydować.

Karnisz  jest podstawą dekoracji każdego okna. Stąd należy dobrze zastanowić się nad jego wyborem-odpowiednio  dobrany karnisz podkreśli charakter wnętrza i nada oknu odpowiednią oprawę. Rodzaj materiału z jakiego wyprodukowany jest karnisz ma znaczenie zwłaszcza jeśli chodzi o stylistykę wnętrza. Najczęściej wybierane są karnisze metalowe- ze stali nierdzewnej(bardzo trwałe i efektowne) bądz galwanizowane i pokryte warstwą lakieru. Producenci karniszy oferują szeroki wybór jesli chodzi o kolorystykę:

  • złoto antyczne
  • srebrno matowe bądź błyszczące
  • mosiądz
  • inox
  • Dobrym wyborem mogą być również karnisze drewniane łączące w sobie klasyczny urok drewna i subtelną elegancję. Idealne do tradycyjnych wnętrz. Składają się z jednego lub dwóch drążków oraz zamontowanych wsporników, które podtrzymują całą konstrukcję. Na rury nałożone są kółka z żabkami. Zaletą karniszy drewnianych jest to, że drewniane kółka przesuwające się po drewnianym drążku nie powodują hałasu. Nie ma więc obaw, że obudzimy śpiących domowników przesuwaniem firanki czy zasłony.

Zanim kupimy karnisz obejrzyjmy i dokładnie wymierzmy okno, aby wiedzieć, czego nam potrzeba. Czy wystarczy karnisz pojedynczy? Czy chcemy zawiesić na nim zarówno firany jak i zasłony (wówczas potrzebny będzie karnisz podwójny)? Jeśli okaże się, że przypadł nam do gustu karnisz występujący jedynie w wersji pojedynczej, dowiedzmy się, czy nie można do niego dokupić dopasowanej kolorystycznie rurki. Zwykle jest to możliwe. Ważne są też oczywiście wymiary. Karnisz powinien być około 40 cm dłuższy od wnęki okiennej, tak by z jednej jak i z drugiej strony wystawał 20 cm poza wnękę. Umożliwia to niemal całkowite odsłonięcie okna. Zasadniczo karnisz montuje się przynajmniej 5 cm powyżej nadproża oraz w odległości 10 – 15 cm od okna.

Jeśli w naszym pomieszczeniu montaż tradycyjnego karnisza nie jest możliwy, mamy do wyboru kilka nowych rozwiązań, np. karnisze uchylne – montowane bezpośrednio do ramy okiennej lub ściany umożliwiają odchylenie nawet o 180 stopni, dzięki czemu możemy swobodnie otworzyć okno lub zazrdostki – mini karnisze, idealnie pasujące do kuchni lub łazienki.