W pokoju dziecka

Pokój dziecka, to miejsce, gdzie nasza pociecha spędza dużo czasu. Podstawą przy urządzaniu takiego pokoju są względy bezpieczeństwa, ale nie możemy zapomnieć, że jest to również przestrzeń do zabawy i rozwijania zainteresowań . Czasy, gdy pokój dziecka różnił się od pokoju dorosłych tylko wielkością łóżka dawno odeszły. Kolorowe ściany, zasłony, mebelki na kształt samochodu, czy zamku, są dostępne w każdym sklepie meblowym.Kolory w pokoju małego dziecka powinny być spokojne, ale nie ”smutne”. Jaskrawa ostra czerwień jest raczej nietrafionym pomysłem w pokoju dziecięcym.Dodatkową ozdobą ścian mogą być naklejki wielkoformatowe . Możemy je nakleić na ścianę,  ale również na drzwi, czy meble. W oknach możemy powiesić zasłony i firanki z motywami zaczerpniętymi z bajek bądź zastosować kolorowe rolety. Urządzając pokój malucha możemy dobrać materiały tak, aby ta sama tkanina powtórzyła się na oknie i np. na łóżeczku .

Prosty sposób na wykorzystanie tych samych motywów na tkaninach.

Jeśli decydujemy się tylko na rolety sprawdźmy, czy posiadają niezbędne atesty i mogą z powodzeniem być wykorzystane w pokojach dziecięcych. Sam wybór tkaniny na roletę jest już wyzwaniem, bo możliwości jest mnóstwo. Począwszy od gładkich materiałów po różnego rodzaju wzory, kwiaty,zwierzęta i bajkowe postacie. Kierując się względami bezpieczeństwa firma Stop Sun proponuje do każdej rolety mechanizm, który zapobiegnie niebezpiecznym zabawom łańcuszkiem .Wszyscy wiemy, że wyobraźnia dziecka jest często nie do przewidzenia, a dzięki temu mechanizmowi mamy pewność, że zastosowaliśmy wszelkie dostępne zabezpieczenia.

Zastosowanie tego mechanizmu przy rolecie uniemożliwi dzieciom zabawę łańcuszkiem.

Wybierając zasłonki do pokoju dziecka pamiętajmy, że nie powinny być to długie materiały, na których nasze dzieci mogłyby się ”huśtać”, skutki takiej zabawy są łatwe do przewidzenia. Innym problemem może być osiadanie kurzu na tak długich zasłonach. W pokojach alergików nie stosujemy nadmiernej ilości materiałów z uwagi na możliwość gromadzenia się kurzu. Także pościel powinna być odpowiednia dla wieku dziecka. Kolorowe poszewki z postacią Spidermana czy księżniczki, będą ciekawym dopełnieniem .

Pościel dla prawdziwego bohatera!

Takie rozwiązania są owszem, skuteczne w pokojach maluchów, ale co zrobić, jeśli nasz maluch ma już naście lat, a na dodatek ma rodzeństwo i wspólny pokój? Wiadomo, że dwoje dzieci w pokoju to dwie odrębne osobowości i awantury co chwila. Dobrym sposobem na rozdzielenie przestrzeni w pokoju rodzeństwa jest ustawienie parawanu, który wydzieli dwie przestrzenie dla każdego po równo. Za takim parawanem możemy ustawić łóżko bądź oddzielić biurka.

Kilka rad :

  • Urządzając pokój dziecka zwróćmy baczną uwagę na bezpieczeństwo!
  • Pamiętajmy że w końcu to pokój dziecka , a nie nasz!
  • Pozwólmy aby nasza pociecha miała wpływ na wygląd swojego pokoju.
  • Pamiętajmy że piękny pokój i mnóstwo zabawek nie zastąpią dziecku rodziców!