UBIERAMY OKNA

 

Kryteria wyboru

Niejednokrotnie stajemy przed dylematem- co założyć na nasze okna? Wybór jest o tyle trudny , że producenci oferują nam mnóstwo interesujących i ciekawych rozwiązań. Począwszy od tradycyjnych firan i zasłon, poprzez rolety, żaluzje, werticale, panele, a skończywszy na fantazyjnych kotarach z koralików, piórek itp.

Przed dokonaniem wyboru, ważne jest abyśmy określili sobie jaki efekt chcemy uzyskać i jaki charakter ma nasze wnętrze. Bierzemy, więc pod uwagę styl mebli, dodatków, kolory ścian ( wpis-” kolory naszych wnętrz”) itp. Istotne jest również, abyśmy zwrócili uwagę na natężenie słońca w ciągu dnia. W słonecznym, mocno nagrzewającym się pokoju warto pokusić się o taki rodzaj przesłony, która zapewni nam ochronę przed promieniami słonecznymi i choć w niewielkim stopniu zmniejszy temperaturę wnętrza. Innym aspektem, który często bierzemy pod uwagę jest łatwość w czyszczeniu (wpis-” materiał rolet”) i sposób montażu przesłon.

Werticale to doskonałe dopełnienie nowoczesnego wnętrza

 

 

Podstawowe zasady dekoracji

Ważną zasadą o jakiej musimy pamiętać dekorując nasze okna jest aby zachować „łączność” z resztą wnętrza. Wnętrza stylowe najlepiej uzupełnią firany i zasłony w podobnym stylu, podpięte chwostami lub klamrami. Nadające wnętrzu elegancji i szyku.Z kolei wnętrza nowoczesne, minimalistyczne wymagają dekoracji okiennych w podobnym stylu  i tym wypadku mamy do wyboru wiele możliwości.Wystrój okna może pomóc nam w optycznym zwiększeniu bądź zmniejszeniu wnętrza. Małe pokoje możemy z łatwością ”powiększyć” wybierając jasne, opalizujące tkanin, które dodadzą wnętrzu światła i przestrzeni. Duże powierzchnie nabiorą ciepła i przytulności, jeżeli zastosujemy w nich tkaniny nieco grubsze i cięższe. Innym wyznacznikiem wyboru jest kolor. Zwykle dobieramy kolor zasłon do koloru ścian. Choć już od dawna ta zasada przestaje być przestrzegana. Często wyboru dokonujemy na zasadzie kontrastu, aby ”ożywić” wnętrze i dodać mu energii. Kolejnym aspektem jest wzór tkanin. Pamiętajmy, że wzorzysta tkanina w oknie może zdominować całe pomieszczenie i sprawić niejednokrotnie wrażenie natłoku. Ale równie łatwo może być doskonałym dodatkiem i dopełnieniem wnętrza, stąd ważne jest aby zachować pewien ”umiar”, spróbować wyobrazić sobie ostateczny efekt, zanim zdecydujemy się na zakup.

 

Kuchnia, salon – razem czy osobno

W nowoczesnych budynkach często kuchnia łączy się z resztą pomieszczeń, tworząc otwartą przestrzeń. Na etapie urządzania wnętrza zastanawiamy się często jak zaaranżować okna w tych pomieszczeniach. Czy traktować je jako jedność i zdecydować się na identyczny wystrój? Czy wręcz podkreślić ich odrębność i zastosować inne rozwiązania w każdym oknie? Odpowiedz na to pytanie nie jest jednoznaczna i tak naprawdę zależy tylko od nas. Pewne jest, natomiast, że kuchnia ”rządzi” się swoimi prawami i często decydowanie się na długie firany z zasłonami może okazać się dużym błędem, zwłaszcza, jeśli okno znajduje się w pobliżu kuchenki czy zlewu. Lepszym rozwiązaniem będą, więc rolety bądź np. zazdrostki, które nie będą ograniczać przestrzeni i będą łatwiejsze w utrzymaniu czystości.

Żaluzje w kuchni - praktyczne i efektowne

Pamiętajmy!

Wybór dekoracji okien wpłynie na charakter wnętrza. Zanim podejmiemy decyzję przemyślmy to kilka razy. Warto skorzystać z porad innych osób, zapoznać się z opinią fachowców, którzy spojrzą na nasze okna obiektywnie. Jeśli jednak stwierdzimy, że wybraliśmy źle, to za pomocą kilku drobnych poprawek możemy spróbować naprawić ten błąd.