Historia Żaluzji Okiennych

Żaluzje zdobią okna w krajach zachodnich od ponad 250 lat, ale skąd one pochodzą? Historia ich wynalezienia jest niepotwierdzona naukowo, ale są pewne wskazówki co do ich pochodzenia.

Starożytnych Egipcjanie, wykonywali  zasłony z trzcin i wiązali  ze sobą, Chińczycy zaś używali w podobny sposób bambusa – tak powstały pierwsze ”żaluzje”.

Kupcy weneccy, którzy trudnili się handlem na całym świecie, sprowadzili żaluzje z Persji, a następnie wyzwoleni weneccy niewolnicy osiedlając się głównie w kraju Franków przenieśli je właśnie do Francji,  skąd  rozprzestrzeniły  się one całą Europę (stąd często funkcjonuje nazwa żaluzje weneckie).

 

Według Dictionary of National Biography, Gowin Knight otrzymał patent na ” żaluzje” w 1760 roku.

Brytyjski projektant, Edward Beran, zarejestrował patent na żaluzje w Londynie w grudniu 1769. Składały się one z listew drewnianych w ramce. Mogły być regulowane w celu zmiany ilości światła w pokoju. Żaluzje początkowo wykorzystywane do zakrycia włoskich okien, więc to może być kolejny powód, dlaczego są one nazywane „weneckimi” żaluzjami.

Wygląda na to , jak żaluzje drewniane zostały wprowadzone w USA w tym samym czasie . Zostały one zainstalowane w kościele św Piotra w Filadelfii w 1761 roku, według książki „żaluzje weneckie” Tomasa Frencha , opublikowanej w 1941 roku.

John Webster, który był tapicerem w Londynie, rozpoczął sprzedaż drewnianych żaluzji w sklepie w Filadelfii w 1767 roku. Żaluzje możemy dostrzec na rysunku z 1776r. przedstawiającym podpisanie deklaracji niepodległościowej w USA.

  Natomiast jednym z najdonioślejszych wydarzeń, związanych z systemami zaciemniającymi, było jednorazowe wykonanie żaluzji dla wszystkich 102 pięter świeżo wybudowanego budynku Empire State Building w Nowym Jorku.

Drewniane żaluzje stały się popularne w kolonialnej Ameryce, ponieważ tkanina zasłonowa musiał być importowana z Anglii i była wysoko opodatkowana.

Mechanizm regulacji kąta poziomych listew w żaluzji został opatentowany w USA przez Johna Hampsona w Nowym Orleanie w 1841 roku. Mechanizm ten jest nadal w użyciu.

Żaluzje wykonane z aluminium zostały wprowadzone w 1936 roku.

Żaluzje były bardzo popularne w Nowym Jorku w 1930 roku w  domach i biurach.

W 1946 roku, masowo produkowane rolety aluminiowe zostały wprowadzone przez Hunter Douglas. Rozwinął on sieć ponad 1.000 dystrybutorów w Ameryce Północnej. Dystrybutorzy sprzedawali rolety w ciągu dnia i montowali je zgodnie z wymaganiami swoich klientów w godzinach wieczornych i w nocy.

Popularność żaluzji mimo upływu czasu nie zmniejsza się. Nowoczesne materiały z jakich są wykonywane obecnie sprawiają że z łatwością można je zaadoptować do każdego wnętrza , zarówno nowoczesnego jak i stylowego.