Dekoracje okienne w stylu rustykalnym

Styl rustykalny dedykowany jest osobom, które lubią naturalne materiały we wnętrzach i spokojne jasne kolory przywołujące na myśl sielskie klimaty. Styl ten kojarzony jest często z wiejskimi chatami, starymi dworkami, spokojem i naturą. Aby polubić ten styl wcale nie musimy przeprowadzać się do starej wiejskiej chaty, wystarczy kilka drobnych sztuczek i nasze wnętrze zmieni radykalnie.

Motywem przewodnim stylu rustykalnego są jak wspomniałam naturalne materiały, głównie drewno- często surowe nie lakierowane, a także kamień, cegła . Wśród tkanin dominują ciepłe beże, biele- najlepiej widziane są lniane obrusy czy zasłony, koronkowe firanki i serwetki.  Nie można pominąć ważnego elementu w stylu rustykalnym, mianowicie motywów roślinnych lub zwierzęcych na tkaninach i dodatkach.

We wnętrzu zaaranżowanym na styl rustykalny powinniśmy czuć się komfortowo i spokojnie. Ilość dodatków powinna być stonowana, nie przytłaczać ilością i formą- w końcu styl rustykalny to prostota w połączeniu z naturą.

Co zrobić, jeśli chcemy mieć choć, namiastkę tego stylu we wnętrzu, bez konieczności drastycznych wydatków i zmian?  Proponuję zmienić na początek wystrój okien.

Zastosowanie naturalnych tkanin na zasłonach i koronkowych firanek założonych na zazdrostkach już odmieni nasze wnętrze. We wnętrzu rustykalnym oprawa okna jest bardzo ważna. Nie możemy zastosować tu żadnych nowoczesnych rozwiązań np. żaluzji aluminiowych. Wskazane są bardziej rolety z naturalnego bambusa lub juty, które osłonią nas przed silnym nasłonecznieniem. Białe długie firanki powiewające w oknie, a na parapecie doniczki z ziołami już stworzą ”wiejski” nastrój. Także rolety rzymskie uszyte z tkaniny w kratkę, bądź z wyraźnym motywem roślinnym nadadzą się do tego wnętrza idealnie.

Pamiętajmy:

  • Aranżując wnętrze w stylu rustykalnym nie musimy zmieniać go w „skansen”.
  • Naszym celem powinno być osiągnięcie harmonii i spokoju we wnętrzu.
  • Zastosujmy naturalne materiały i proste dodatki,postawmy kwiaty na stole i na parapecie.