Kolory Twoich wnętrz

Nie od dziś wiadomo, że kolory mają wpływ na życie i psychikę człowieka, poszczególne barwy wywołują u ludzi określone reakcje.  Dlatego nie jest wszystko jedno, jakimi kolorami się otaczamy. Odpowiednio wybrana kolorystyka wnętrz może korzystnie wpływać na nastrój, wydajność w pracy a nawet zdrowie. Wpływ kolorów na życie człowieka już 3 tysiące lat temu omawiała chińska filozofia feng shui – nierozerwalnie łącząca harmonię ducha z harmonią naszego otoczenia.

Jak najlepiej wybrać kolory w pomieszczeniach?

Dobierając kolory do naszych pomieszczeń – zarówno kolory ścian jak i mebli –  a w naszym przypadku osłon okiennych, czyli rolet, żaluzji, zasłon – należy znaleźć złoty środek między wykorzystaniem wyłącznie bieli i kolorów pastelowych a użyciem ostrych kontrastowych zestawów barw. Te pierwsze w nadmiarze dają poczucie nudy i monotonii, drugie zaś powodują rozdrażnienie i zmęczenie oczu. Dobierając kolory mamy do wyboru barwy czyste z podstawowej palety barw, barwy dopełniające oraz barwy złamane i pastelowe.

Barwy czyste to czyste kolory tęczy,  bez dodatku czerni i bieli, doskonale ożywiają pomieszczenia, np. żółty, zielony, niebieski, czerwony.

Barwy dopełniające to takie, które tworzą względem siebie największy kontrast, np. żółty-fioletowy, czerwony-zielony. Należy zachować ostrożność przy ich zestawianiu, zbyt dużo kontrastów powoduje nerwowość i zmęczenie oczu.

Barwy złamane -powstają przy domieszaniu niewielkiej ilości barwy dopełniającej do czystej. Spokojne, stonowane barwy złamane wyglądają dobrze niemal we wszystkich pomieszczeniach.

Barwy ziemi – są to barwy złamane nawiązujące do naturalnych kolorów występujących w przyrodzie, np. kolor piasku, trawy, ziemi. Ładnie wyglądają w połączeniu z meblami z wikliny lub naturalnego drewna. Są neutralne, można je dowolnie zestawiać między sobą.

Barwy pastelowe – są to bardzo jasne, spokojne barwy z dużą domieszką bieli. Można je stosować we wszystkich pomieszczeniach.

Barwy zimne – wywołują uczucie chłodu i oddalenia. Dają poczucie czystości i lekkości. Poleca się je zwłaszcza do miejsc ciemnych, ciasnych i gorących.

Barwy ciepłe – kojarzą się z ogniem, słońcem. Jest to cała gama czerwieni, żółci, pomarańcze i brązy. Polecane do pokojów dużych i chłodnych.

Na koniec kilka uwag. Pamiętajmy, że:

– intensywne, ciemne kolory zmniejszają optycznie pomieszczenie

– w małych wnętrzach najlepiej stosować kolory jasne – biele, błękity i szarości

– odcienie koloru żółtego wprowadzają słoneczny, pogodny nastrój

– czerwienie działają pobudzająco

– brązy i beże wprowadzają ciepło i przytulność

– zielenie wnoszą świeży i ożywczy nastrój

– błękity uspokajają.

Odpowiednio dobrane kolory tworzą niepowtarzalny nastrój i specyficzny klimat danego wnętrza. Powodzenia!