O parawanach słów kilka

W dużych i przestronnych pomieszczeniach często brakuje kameralnej przestrzeni, w której można oddać się wyciszeniu. Atmosferę prywatności możemy zbudować poprzez sprytne operowanie światłem. W nocy pomoże nam w tym odpowiednie, ciepłe oświetlenie sztuczne, a w dzień rolety, żaluzje, plisy, czy też… parawan.

Nowoczesny parawan

Parawan jest meblem kojarzonym dziś przez większość z nas ze staromodnym babcinym pokojem, czy też dziwacznym, orientalnym pomieszczeniem. Tymczasem święci on tryumfy w nowoczesnych wnętrzach. Występuje w szerokiej gamie wzorów i kolorów, która nie jednego mogłaby przyprawić o zawrót głowy… ale do rzeczy.

W dużych wnętrzach parawan sprawdzi się doskonale w charakterze „przenośnej” ściany, pełniąc przy okazji rolę dekoracyjną. Z powodzeniem (ale z ostrożnością) można zastosować go także w mniejszych pomieszczeniach. Przykładowo: chcąc oddzielić dwójkę dzieci w jednym pokoju nie musimy stawiać ściany – parawan w zupełności wystarczy, a kiedy potrzebna będzie więcej miejsca – zawsze można odstawić go na bok.

Parawan bambusowy

Budowa parawanu jest najczęściej bardzo prosta. Składa się z dwóch, częściej trzech, czy czterech połączonych ze sobą, ruchomych skrzydeł. Może być wykonany w całości z jednego materiału (np. z drewna – jest wtedy nieco cięższy), albo drewnianej, czy metalowej ramy, wypełnionej materiałem. Majsterkowicze i wielbiciele programów do-it-your self mogą pokusić się o samodzielne skonstruowanie parawanu – jeśli tylko mają do tego odpowiednie narzędzia, materiały, miejsce i czas. Gotowy parawan można też zamówić. Sprzedawcy często oferują nam usługę, polegającą na tym, że projekt nadruku na parawanie możemy wykonać sami – może być to np. autorski wzór, czy zdjęcie bliskich… mamy pełne pole do popisu!