Rolety rzymskie

Rolety rzymskie w salonie

Rolety rzymskie są kolejnym wariantem systemu osłonowego okna. Ich konstrukcja polega na zawieszeniu tkaniny na poziomej szynie i sterowaniu jej wysokością za pomocą systemu sznurkowego lub łańcuszkowego. Tkanina zwija się w fałdy, co jest bardzo efektowne.  Wygląd takich rolet zmienia się w zależności od wariantu.

Przykładowe warianty rolet rzymskich

Montaż rolety rzymskiej łatwo przeprowadzić samodzielnie. Jeśli nie wiesz jak to zrobić, obejrzyj film z naszą instrukcją. Zawieszone rolety możemy czyścić na sucho. Tkaniny rolet rzymskich da się również z powodzeniem zdemontować i prać w pralce.

Na rynku dostępna jest bogata oferta gotowych rolet rzymskich. Mając odrobinę doświadczenia możemy z powodzeniem uszyć takie rolety samodzielnie, z każdego materiału jaki nam się tylko zamarzy. W sklepach można nabyć oddzielne, kompletne systemy sznurkowe, czy łańcuszkowe.

Gotowe rolety produkowane są oczywiście z różnych materiałów i tworzyw o przeróżnej fakturze i różnym stopniu przepuszczalności światła – od przezroczystych niczym firanka do zupełnie nieprzepuszczalnych. A no właśnie… Transparentne rolety rzymskie możemy z powodzeniem stosować w charakterze firanek np. w połączeniu ze zwykłymi roletami, natomiast te kryjące najczęściej wiesza się bez żadnych dodatkowych elementów dekoracyjnych. Po całkowitym odsłonięciu takiej rolety okno jest więc „puste”. Ale dla ludzi, którzy nie są przekonani do tego rozwiązania istnieje jeszcze jeden wariant rolety rzymskiej – roleta rzymska dzień-noc, która łączy w sobie dwa oddzielne systemy – jeden „firankowy” i drugi „zasłaniający”. Aby poznać zasadę działania takich rolet, obejrzyj ten krótki filmik.

Zapraszamy do zadawania pytań i dzielenia się swoją wiedzą w komentarzach. :)