Roleta wolnowisząca

Roleta wolnowisząca

Roleta wolnowisząca zasłania nie samą szybę ale całe okno. W swojej konstrukcji podobna jest do ekranu projekcyjnego i w takim celu również bywa wykorzystywana. Można zamontować ją do glifu nad oknem,  do sufitu,  a także we wnęce okiennej. Przy montażu należy pamiętać o tym, żeby zamontowana roleta nie przeszkadzała w otwieraniu okna. Podnoszenie takiej rolety odbywa się przy pomocy łańcuszka. Rolety wolnowiszące stosujemy najczęściej do zasłaniania dużych powierzchni – powyżej 120 cm.  Szerokość materiału dochodzi nawet do 250 cm.

Zaletą rolety wolnowiszącej jest to, że po opuszczeniu może zasłonić parapet (w zależności od sposobu montażu). Można nią przesłonić w zasadzie nie tylko okno, ale każdą wnękę. Samoblokujący mechanizm łańcuszkowy pozwala na  zatrzymanie tkaniny w dowolnej pozycji, na dowolnej wysokości. Dolna krawędź rolety może mieć różny kształt, nie koniecznie musi być linią prostą.

Rolety takie cieszą się dużą popularnością nie tylko w domach prywatnych ale także w biurach i budynkach użyteczności publicznej.