Roleta mini i roleta kasetowa

Roleta mini jest jedną z najpopularniejszych typów wybieranych przez klientów, decydujących się na instalację rolet. I nie ma się co dziwić, gdyż jest najtańszym rozwiązaniem, doskonale spełniającym swoją funkcję.

Mechanizm rolety mini

Zarówno rolety mini jak i rolety kasetowe zasłaniają powierzchnię szyby, nie zasłaniając powierzchni ramy. Dzięki temu stopień opuszczenia rolety możemy regulować niezależnie na wszystkich skrzydłach. W takim układzie możemy także swobodnie otwierać i zamykać okno, bez konieczności manipulowania roletą – co jest konieczne w przypadku np. rolet wolnowiszących.

Roleta mini mocowana jest do okna w sposób bezinwazyjny i bardzo prosty – może to zrobić samodzielnie każdy, bez pomocy fachowca (jeśli potrzebujesz pomocy – rzuć okiem na zawartość zakładki  „filmy instruktażowe”) . Jej montaż nie wymaga wiercenia żadnych otworów, dlatego rama okna pozostaje nienaruszona. W razie konieczności roletę można w prosty sposób również zdemontować (np. jeśli wymaga ona czyszczenia – po wykonanej czynności można zamontować ją ponownie). Rolety takie mają zainstalowane prowadnice, najczęściej na dwóch żyłkach, naciągniętych między zaczepami zakładanymi na górną i dolną krawędź skrzydła, dzięki czemu po uchyleniu okna pozostają na swoim miejscu.

Mechanizm rolety kasetowej

Rolety kasetowe różnią się od rolet mini tym, że zwinięty materiał ukryty jest w plastikowej kasetce. Może to być zarówno zaletą jak i wadą – kasetka wygląda bardziej estetycznie, ale zamontowana na oknie zmniejsza powierzchnię szyby (może nieznacznie zmniejszyć ilość światła wpadającego do pomieszczenia).  Kolor kasetki możemy oczywiście dobrać do koloru ramy. Rolety takie sprawdzą się w pomieszczeniach, które chcemy szczelnie odizolować od ostrego światła. Dzięki gumowym paskom instalowanym po bokach szyby doskonale spełniają to zadanie – zdecydowanie lepiej od rolet mini, które mogą przepuszczać pasma światła bokami. Właśnie ze względu na dodatkowe elementy takie jak gumowe paski i kasetka, rolety kasetowe są droższe od rolet mini.

Rolety kasetowe w salonie

Montaż rolet kasetowych wymaga wykonania nawierceń, oprócz tego jest prawie tak samo prosty, jak montaż rolet mini. Instrukcje montażu obydwu rolet znajdziesz w zakładce „filmy instruktażowe”, natomiast w zakładce „instrukcje pomiarów” znajdziesz dokładne informacje pomocne przy pomiarze.