Materiał rolety

Rodzaj tkaniny,  z jakiej wykonana jest roleta decyduje o różnych jej cechach np. o przepuszczalności światła, odporności na blaknięcie, czy łatwości czyszczenia. Często decyduje to także o klimacie wnętrza.

Roleta z materiału syntetycznego

Rolety występują w bogatej palecie kolorów, ale nie tylko one wpływają na przepuszczalność światła. Wpływa na to także rodzaj materiału. Rolety produkowane są z materiałów naturalnych lub syntetycznych.  Te ostatnie to najczęściej poliester i poliamid, które cechują się małą przepuszczalnością światła. Tworzywa te są nieco prostsze w pielęgnacji i bardziej odporne na zniekształcenia niż tkaniny naturalne. Można z powodzeniem czyścić je wilgotną ściereczką. Są też bardziej odporne na blaknięcie.

Orientalny klimat nadany przez rolety bambusowe

Ekologiczne materiały naturalne (np. bawełna, len, bambus, czy juta) wpuszczają do wnętrza więcej światła niż rolety z materiałów syntetycznych, dlatego często stosuje się je w ciemnych pomieszczeniach. Są przy tym nieco mniej odporne na zniekształcenia i wymagają większej troski przy czyszczeniu. Najczęściej da się je delikatnie czyścić na mokro, ale materiały mało odporne na wilgoć lepiej czyścić na sucho za pomocą odkurzacza lub miotełki. Łatwe w pielęgnacji są tekstylne rolety rzymskie, które po prostym zdemontowaniu można prać w pralce albo ręcznie. Materiały naturalne takie jak bambus czy juta przy delikatnej przepuszczalności światła mogą nadać wnętrzu orientalny klimat, chroniąc jednocześnie od wzroku sąsiadów.

Jeśli zależy nam na całkowitym odizolowaniu się od światła, np. w sypialni, dobrym wyjściem będą rolety pokryte warstwą gumy, dzięki czemu nawet w dzień we wnętrzu zapanuje przyjemny mrok.