Jak dbać o rolety zimą

Zimą często rezygnujemy z wietrzenia pomieszczeń. Z tego powodu para wodna skrapla się na zimnych powierzchniach – przede wszystkim na oknach. Zjawisko to uwidacznia się szczególnie rano po kilku godzinach całkowitego zamknięcia okna, czy też w łazience tuż po kąpieli. Zasłonięte rolety lubią przyklejać się do szyb w takich przypadkach. Jak więc radzić sobie z utrzymaniem rolet w dobrym stanie?

Kondensacja pary wodnej na powierzchni szyby

Przede wszystkim powinniśmy spróbować w jakiś sposób zaradzić skraplaniu się wody. Najczęściej powodem tego zjawiska jest zła wentylacja – powinniśmy więc mimo wszystko rozważyć codzienne krótkie wietrzenie. Może zdarzyć się też, że samo okno jest zbyt szczelne, co przeszkadza w przepływie powietrza. Rozwiązaniem może być częściowe usunięcie uszczelek (ze starych okien) czy instalacja nawiewników. Dobrze, jeśli pod oknem zainstalowany jest grzejnik.

Nieprawidłowa wentylacja pomieszczenia sprzyja także pojawieniu się w mieszkaniu wilgoci. Należy temu zapobiegać, gdyż może ona prowadzić do rozwoju grzybów i pleśni, co może być niebezpieczne nie tylko dla rolet, ale przede wszystkim dla naszego zdrowia.

Czasem pomimo tego, że zrobiliśmy wszystko, żeby nie dopuścić do kondensacji pary wodnej na szybach, dzieje się tak nadal. Przy ekstremalnie niskiej temperaturze trudno jest zapanować nad tym zjawiskiem całkowicie, ważne natomiast, żeby jego skala nie była za duża. Mokre szyby powinniśmy więc jak najczęściej wycierać, a roletę na noc zostawić podniesioną. Tym bardziej jeśli jest ona zrobiona z naturalnego materiału niezbyt odpornego na wilgoć, takiego jak na przykład juta, produkowana z przędzy papierowej. W takich warunkach znacznie lepiej sprawdzi się bambus.

W pomieszczeniach, w których jest duże prawdopodobieństwo wystąpienia podobnego problemu z wilgocią zaleca się instalowanie rolet z materiałów syntetycznych – w tym w łazienkach i kuchniach. Powinniśmy także rozważyć wybór rolety, której odległość od szyby będzie taka, żeby pozostała ona sucha. Dobrze sprawdzi się roleta wolnowisząca, czy rzymska.