Rolety, żaluzje czy zasłony?

Wygląd okien jest bardzo ważnym elementem wystroju wnętrza. Dokonując wyboru między roletami, żaluzjami a zasłonami, czy też innym systemem osłonowym, powinniśmy określić funkcję, jaką docelowo powinien on spełniać. Jego funkcja  może być wyłącznie dekoracyjna, ale najczęściej łączymy ją z funkcją przesłaniającą i światłochronną.

Oczywiście konieczne jest też przemyślenie funkcjonowania konkretnego systemu w konkretnym miejscu. Urządzając przytulną przestrzeń domową weźmiemy pod uwagę raczej dekoracyjne rolety lub tradycyjne zasłony w połączeniu z firanami. Inaczej będzie W biurach i miejscach użyteczności publicznej, gdzie zdecydowanie lepiej sprawdzą się verticale, żaluzje czy minimalistyczne rolety.

Rolety wolnowiszące w kawiarni

Żaluzje, składające się z metalowych pasków, są trudne w konserwacji i bardzo mało praktyczne. Delikatne sznureczki lubią się plątać, a metalowe paski wyginać. Jeśli mimo wszystko marzą nam się żaluzje, to ciekawym pomysłem są żaluzje drewniane.

Żaluzje drewniane w połączeniu z delikatną zasłonką

Stosowane przez wiele osób rolety niemalże zupełnie wyparły stosowane jeszcze niedawno żaluzje.Są one dużo bardziej estetyczne, bardziej praktyczne i łatwiejsze w konserwacji. Możemy wybierać z wachlarza przeróżnych modeli: rolet wolnowiszących, kasetowych, minirolet, rolet rzymskich i wielu innych. Szeroką popularność zdobyły rolety drukowane na zamówienie, w których przypadku istnieje możliwość zamówienia niemalże każdego wzoru i koloru. W grę wchodzi nawet wydrukowanie na rolecie konkretnego zdjęcia.

W nowoczesnych, małych wnętrzach zdecydowanie lepiej sprawdzą się rolety. Zawieszenie ciężkich zasłon w małej przestrzeni niepotrzebnie spowoduje optyczne jej zmniejszenie. Inaczej będzie w przypadku dużej otwartej przestrzeni, którą zasłona uczyni bardziej przytulną. Zasłony pasują ponadto do bardziej klasycznych, tradycyjnych wnętrz, gdzie bardzo dobrze wyglądają w połączeniu z firanami.

W niektórych krajach, na przykład w Szwecji, rzadko stosuje się jakikolwiek system osłonowy okien. Wynika to po części z położenia geograficznego – światło pojawia się tam przez krótką część dnia i jest rzeczą raczej pożądaną. Stąd w Szwedzkich oknach nie pojawiają się firanki, a z powodzeniem zastępują je właśnie rolety. Chcąc rozjaśnić wnętrze powinniśmy więc oszczędnie stosować tradycyjne elementy wystroju okna, takie jak zasłony. Inaczej jest w przypadku, kiedy zależy nam na zaaranżowaniu prywatnej, przytulnej przestrzeni. W krajach południowych, gdzie światło stwarza problem, często stosuje się zewnętrzną ochronę, a we wnętrzach efektowne rolety rzymskie z wygodnym systemem sznurkowym.

W Polsce położonej w umiarkowanym klimacie zależy nam raczej na pogodzeniu tych dwóch funkcji. Dlatego ciekawą alternatywą są rolety dzień-noc, które pozwalają na sterowanie ilością światła, wpadającego do pomieszczenia. Ciekawym rozwiązaniem, zdobywającym coraz większą popularność jest połączenie rolet z zasłonami. Musimy jednak pamiętać o kilku zasadach: jeśli zasłona jest wzorzysta i skupia na sobie uwagę, to roleta powinna być raczej stonowana – i na odwrót. Delikatne, półprzezroczyste zasłony najlepiej wyglądają w połączeniu z kryjącą roletą o grubej fakturze lub wykonaną z naturalnego materiału (np. roleta bambusowa). Do klasycznych rolet można dobrać też tradycyjną, dekoracyjną firankę, dzięki której okno widoczne z zewnątrz wygląda dobrze i nie pokazuje wnętrza, nawet kiedy roleta nie jest opuszczona.